01. 09. 2015, 20:00 - Praha/ Nábř. Edvarda Beneše/ Čechův most
Worldstar - dokument o Miroslavu Tichém
Snímek Worldstar natočila von Kopp jako svou diplomovou práci na filmové akademii v Badensku-Württembersku v roce 2007. Čtyři roky před Tichého smrtí. Dokument vypráví o jeho životě od dětství až po stav naprosté ignorace vlastní slávy, z které těží spíše lidé v jeho okolí. Dokumentaristka chtěla také zachytit naprostý rozklad Tichého osobnosti a jeho rezignaci vůči okolnímu světu.
Jako fotografa veřejnost Tichého objevila až v 90. letech - do té doby měl v Kyjově, kde žil, nálepku šmíráka, podivína a blázna. Ti, kteří ho poznali i pod slupkou, o něm ale mluví jako o velmi vzdělaném a šikovném člověku. Proslavený je i originálními fotoaparáty, které sestrojoval z ledasčeho. „Bylo to úžasné. Třeba čočky sám vyráběl z plexiskla - a fungovaly,“ zmínila jeden z Tichého „handmade“ fotoaparátů režisérka.jTichého „handmade“ fotoaparátů režisérka.
Snímky pořizoval Tichý často tajně, třeba dírou v plotě. Svých výtvorů si ale nijak nevážil, nechával je napospas plísni a myším, což jeho tvorbě ovšem jen dodalo na originalitě. „Jeho krédo bylo, že umění není to, co je perfektní, ale že právě to neperfektní má kouzlo a poezii,“ tvrdí Nataša von Kopp. „Říkal, že ho jeho fotky nezajímají, ale přesto myslím, že ho těšilo, že jsou ceněné a on známý, i když to nikdy nedával najevo,“ domnívá se. „Sám o sobě tvrdil, že je umělec a je nesmrtelný. Mnohem více si ale vážil svých olejomaleb.“
Fotografie Miroslava Tichého byly vystaveny v mnoha zahraničních galeriích, mimo jiné v Haagu, New Yorku, San Francisku nebo v pařížském Centre Pompidou.
O Tichém vzniklo také divadelní představení Tichý Tarzan v brněnské Huse na provázku. „Kyjovského voyeura“ v něm hraje žena - herečka Ivana Hloužková, za svůj výkon obdržela Cenu Alfréda Radoka a byla nominována i na Cenu Thálie.
vstupné: 50,- Kč/ na místě
Dále připravujeme / Nächste
19. 10. 2024