Loď plná umění / Ein Schiff voll mit Kunst

30. 06. 2015, 20:00 - Praha/ Nábř. Edvarda Beneše

Koncert / Konzert
Tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox, freakfolk, akustické elektro a elektrické akusto ve dvouvrstvém balení – to je Bára a Jan. To jsou DVA. DVA + vy = fantastický večer na pražském nábřeží, kde Cargo Gallery kotví.
Vstupenky / Tickets: Koupit / Kaufen

DVA

   

Pro kapelu DVA mají hudební kritici vyhrazenou škatulku „nezařaditelné“ – dvojice ve složení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originální hudební vize nesčetnými prostředky: svoji představu o tom, jak má znít tango, naplňují beatboxem, křehké folkové skladby zase opentluje klarinet. Čerpají také z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Příběhy z vlastních světů pak popisují vlastním vymyšleným jazykem – právě proto se pro jejich hudbu vžilo označení „folklor neexistujících národů“.

Dva roky po založení kapely vydali DVA svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejenom v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí. Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici DVA pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebríčku Wcme.
Právě vydání desky Fonók nastartovalo jejich nepřetržité turné, v rámci kterého stihli objet prakticky celou Evropu. Svoji představu o tom, jaké melodie si pobrukují ony „neexistující národy“, představili nejenom v Německu nebo Polsku, ale také ve Francii, Norsku nebo Rusku. Jejich hudbu si poslechla třeba 672 tisíc divaček ranního vysílání moskevské televize Damskij kanal. Skladby kapely DVA ale dosáhly třeba i do Japonska – nahrávku Fonók je totiž možné sehnat i tam.

Těžiště tvorby kapely DVA leží v živých koncertech, na kterých dvojici často doprovází originální projekce výtvarnice Markéty Lisé. Koncerty skupiny DVA jsou vyhlášené především hravostí a kreativitou – oba členové na pódiu s naprostou samozřejmostí střídají hudební nástroje, zaznívá kytara, živé smyčky, saxofon, klarinet, dechový midikontroler, megafon i různé hračky.

Kromě koncertování se DVA intenzivně věnují i divadlu a filmu – svoji hudbou často doprovázejí němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, hudební podobu dali také kultovnímu expresionistickému snímku Kabinet Dr. Caligariho.
 Soundtracky k divadelním hrám, animovaným filmům, hudbu k počítačové hře a ostatní nevydané skladby DVA sdružili na desce Kollektt8, kterou dali posluchačům zdarma k dispozici ke stažení. O jejich otevřenosti svědčí také to, že album Kollektt8 vydali na vlastní značce Label Home Table. Na něm do dnešní doby sdružují pouze vlastní CD-R, v budoucnosti ale mají v plánu poskytnout na svém čistě DIY domácím labelu azyl i spřízněným kapelám.

V září 2010 vydali DVA své třetí album jménem HU. Za zvuk je opět zodpovědný berlínský producent Jayrope a nahrávalo se na chalupě.
Kapela následující rok koncertovala více než 100x po celé Evropě.

Na začátku roku 2012 Dva dokončili soundtrack pro počítačovou hru Botanicula animátora Járy Plachého (Amanita Design – tvůrci hry Machinárium, Samorost) a byli za něj oceněni v San Franciscu hlavní cenou za hudbu na Independent Game Festivalu. V květnu 2012 vychází soundtrack Botanicula i na vinylu u Minority records.
DVA začínali s divadelní hudbou v nezávislém divadle DNO.
Dnes spolupracují také s taneční skupinou VerteDance, pro které vytvořili hudbu k představení Emigrantes (2010) a Simulante Bande (2012), ke kterému živě hrají v divadle Archa.

 


 vstupenky: