Loď plná umění / Ein Schiff voll mit Kunst

15. 09. 2015, 9:00 - Praha/ Nábř. Edvarda Beneše/ Čechův most

Konference / Konferenz
Konference je vyvrcholením projektu Ze školky do přírody - Zvyšování kompetencí pedagogů MŠ v oblasti EVVO a udržitelného rozvoje a je příležitostí setkat se a diskutovat s kolegy a odborníky z několika států Evropy možnosti vzdělávání dětí předškolního věku v přímém kontaktu s přírodou. Setkáním na jedné lodi chceme podpořit spolupráci se školkami, které prosazují právo dětí na přírodu jako součást vzdělávacích systémů.

JURTA NA JEDNÉ LODI

Prosíme, přihlašte se na http://goo.gl/forms/zqQuWYMfIc nejpozději do 6. září 2015. Účast na konferenci je díky podpoře z OP VK zdarma, počet míst je ovšem omezen.

Předběžný program

9:00 - 10:00 Registrace

10:00 - 12:00 Akademický blok

Proč je kontakt s přírodou ve vzdělání nepostradatelný a proč by měl být součástí vzdělávacího kurikula. Přednáší odborníci z Pedagogické fakutly UK a organizací zabývajících se environmentálním vzděláváním, výchovou a osvětou.

13:00 - 15:00 Příklady dobré praxe z Evropy 

O své zkušenosti se podělí kolegové z lesních mateřských škol z Norska, Velké Británie, Německa a Španělska.

15:00 - 17:00 Přírodní základní a střední školy

Přednáška a diskuse s kolegy z Umwelt- und Naturschule Dresden a Přírodní škola, o.p.s., Praha (v jednání).

19:00 -koncert kapely Vltava a BB 702

Doprovodný program

Na horní palubě lodi Niké / Cargo Gallery bude možné nahlédnout do jurty a okusit, s čím si hrají a jak se vzdělávají děti v lesních mateřských školách.

 

Co jsou lesní mateřské školy

S dětmi venku za každého počasí. Na první pohled se lesní MŠ liší jiným zázemím a menší skupinou dětí. Zázemí slouží pouze k příležitostnému pobytu, pedagogický program probíhá většinou venku. Lesní MŠ jsou vždy v blízkosti lesa, často také pečují o svou zahradu nebo malou farmu.

Jasnou výhodou je malá skupina dětí doprovázená více pedagogy – je tak větší prostor pro individuální přístup a přehlednější vztahy mezi dětmi. Dalším kladem je dostatek příležitostí k volnému pohybu, což je základní vývojová potřeba předškolních dětí.

Lesní MŠ podporují sociální kompetence díky hlubším vztahům v menší skupině. Děti se učí venku, v opravdovém světě, který poznávají přímo, ne zprostředkovaně z obrázků nebo hraček.

http://www.jurta.cz/


 

Projekt Ze školky do přírody – Zvyšování kompetencí pedagogů MŠ v oblasti EVVO a udržitelného rozvoje v Ústeckém kraji, reg. č. CZ.1.07/1.3.00/48.0103 je spolufinancován Evropskou unií a českým státním rozpočtem.