Loď plná umění / Ein Schiff voll mit Kunst

08. 08. 2017, 21:00 - Praha/ Náplavka/ Rašínovo nábř.

Koncert / Konzert | Party
SMRT ŽIJE, ALE ČESKEJ HIP HOP NEUMÍRÁ
Vstupenky / Tickets: Koupit / Kaufen

PRAGO UNION/ PRAHA

NA ZAČÁTKU BYL HRUBEJ PRAVĚK

Lídr Prago Union, který si nechává říkat Kato aka Def aka Deph působí na hudební scéně již od druhé půlky devadesátých let, kdy šéfoval skupině Chaozz – dodnes nejprodávanější a nejpopulárnější hiphopové kapele v domácí historii.
Kapela Prago Union vzniká někdy v roce 2002 ve složení Kato a DJ Skupla s epizodním působením Dědka na mikrofonu a DJ Büpheho jako druhého koncertního DJe. V roce 2005 vychází první vinyl singl “Gold Chain Mew-Zick II / Verbální atentát” a později i kultovní debutové album HDP – Hrubej domácí produkt. Klasické beaty, jedinečná lyrika, první domácí deska s hosty jako Masta Ace, Planet Asia, EdO G, KutMasta Kurt, Dendemann, skladby co zlidověli jako „Sklep“ prošpikovaný citáty z klasiky českého filmu – Kulový blesk, krásný videoklip na skladbu „Zvyřátka“, oceněný na Golden Awards ve Švýcarsku… To vše se dohromady skládá v jeden z nejuznávanějších počinů CZ hiphopu vůbec.

Recenze: Smrt žije, ale český hip hop umírá. Prago Union mu hrají smuteční marš

Nová deska Prago Union, pod kterou je autorsky jako již tradičně podepsaný Adam Svatoš alias Kato (dříve Deph z kapely Chaozz), se navzdory svému pochmurnému názvu nese v poměrně radostném duchu, přestože hned první skladba po intru je celá věnována smrti v jejích nejrozmanitějších podobách. 

Smrt žije je album, které je odstřižené od všech současných trendů v hip hopu a tvrdohlavě (si) hraje na tu stejnou notu, což ostatně Prago Union dělají již od roku 2005, kdy tehdy jako zjevení vyšel debut HDP.

A přestože by Kato měl dostat Nobelovu cenu za rým, poslouchat jazykolamnou variaci plnou dvoj- a trojsmyslů již pět alb po sobě může v posluchači vzbuzovat mírnou frustraci. Ano, nová deska je, co se týče témat i nálad, asi nejlépe poskládané album Prago Union, ale Katovi by prospělo, kdyby alespoň trochu hudebně zaexperimentoval a nebál se podívat se do kalendáře, že je rok 2016.

Jakkoliv se může cesta, kterou se například vydali PSH ve svých posledních videosinglech, jevit jako křečovité hledání sebe sama, je to sympaticky odvážný způsob, jakým se kapela snaží navzdory svému datu založení provokovat a šťourat do hudebního vkusu i světonázoru posluchačů.

Prago Union oproti tomu hrají na totální jistotu, až z ní musí fanouškům defenzivní hudby plesat srdce. Album mile oživují nástroje od kluků z Champion Sound a potěší kontrastní hrátky, když nejmelancholičtější beat Kato věnuje nejradostnějšímu momentu života (narození dcery, skladba Co si počnem?), ale chybí mu výraznější moment překvapení, jakým byla třeba příjemná rádiovka Hodinky s vodotryskem s Erikou Fečovou.

Prago například moc slušel i jazzem líznutý sound, kterým se prezentovali na jarním turné, tehdy s Katovou textovou ekvilibristikou hrála stejné housle i muzika a byla radost si poslechnout kromě vyšperkovaných rýmů i stejně kvalitní hudební podmaz. 

Marek Pros

***

Der Leader von Prago Union, der sich Kato alias Def aka Deph nennen lässt, ist in der Musikszene schon seit der zweiten Hälfte der 90er Jahre tätig, als er damals die Band Chaozz leitete – die bis heute meistverkaufte und populärste Hip-Hop-Band der tschechischen Geschichte.

Die Band Prago Union entstand irgendwann im Jahre 2002 in folgender Zusammensetzung: Kato und DJ Skupla mit episodischerMitarbeit von „Dědek“ (Mikrofon) und DJ Büphe als der zweite DJ.Im Jahre 2005 wurde die erste Vinyl-Single “Gold Chain Mew-Zick II / Verbální atentát” und später das Kult-Debüt-Album HDP – Hrubej domácí produkt herausgegeben. Klassische Beats, einzigartige Lyrik, erstes einheimischesAlbum mit Gästen wie Masta Ace, Planet Asia, EdO G, KutMasta Kurt, Dendemann, Singles, die volkstümlich wurden wie „Sklep“ (diese Single ist mit Zitaten von der Klassik des tschechischen Films gespickt – Kulový blesk), schöner Videoclip für die Single „Zvyřátka“, der auf der Golden Awards in der Schweiz ausgezeichnet wurde…


EVENT:

VSTUPENKY (PŘEDPRODEJ 150,- NA MÍSTĚ 200,-):